Tool # RSB0310-C3
Miniature Reamers, Holemaking & Threading
tool-details-RSB0310-C3
tool-details-RSB0310-C3
tool-details-RSB0310-C3
TOOL # RSB0310-C3
  • Reamer Diameter: 0.0310" (1/32)
  • Margin Length: 0.2180" (7/32)
  • Overall Reach: 0.3750" (3/8)
  • Chamfer Length: 0.0036"
  • Flutes: 4
see more dimensions
  • Tool #: RSB0310-C3
  • Quantity Available: 30
  • Customer Rating:
Resources
OPTIMIZED FOR
Operations
Reaming Reaming
Materials
TOOL DIMENSIONS
  • Margin Length 0.2180" (7/32)
  • Overall Reach 0.3750" (3/8)
  • Chamfer Length 0.0036"
  • Flutes 4
  • Shank Diameter 0.1250" (1/8)
  • Overall Length 2.0000" (2)