Tool # RSB0330-C3
Miniature Reamers, Holemaking & Threading
tool-details-RSB0330-C3
tool-details-RSB0330-C3
tool-details-RSB0330-C3
TOOL # RSB0330-C3
  • Reamer Diameter: 0.0330"
  • Margin Length: 0.2500" (1/4)
  • Overall Reach: 0.4370" (7/16)
  • Chamfer Length: 0.0038"
  • Flutes: 4
see more dimensions
  • Tool #: RSB0330-C3
  • Quantity Available: 68
  • Customer Rating:
Resources
OPTIMIZED FOR
Operations
Reaming Reaming
Materials
TOOL DIMENSIONS
  • Reamer Diameter 0.0330"
  • Margin Length 0.2500" (1/4)
  • Overall Reach 0.4370" (7/16)
  • Chamfer Length 0.0038"
  • Flutes 4
  • Shank Diameter 0.1250" (1/8)
  • Overall Length 2.0000" (2)