Tool # 896602-C3
Thread Milling Cutters - Thread Relief Cutter, Holemaking & Threading
tool-details-896602-C3
tool-details-896602-C3
tool-details-896602-C3
TOOL # 896602-C3
  • Cutter Diameter: 0.0660"
  • Length of Cut: 0.0290"
  • Width (TSC): 0.0150" (1/64)
  • Radius 1: 0.0000"
  • Radius: 0.0050"
see more dimensions
  • Tool #: 896602-C3
  • Quantity Available: 19
  • Customer Rating:
Resources
OPTIMIZED FOR
Operations
Undercutting Undercutting
Threading Threading
Chamfering Chamfering
Materials
TOOL DIMENSIONS
  • Cutter Diameter 0.0660"
  • Length of Cut 0.0290"
  • Width (TSC) 0.0150" (1/64)
  • Radius 1 0.0000"
  • Radius 0.0050"
  • Neck Diameter 0.0360"
  • Neck Length 0.1720" (11/64)
  • Radial Depth Of Cut 0.0140"
  • Shank Diameter 0.1250" (1/8)
  • Overall Length 1.5000" (1-1/2)