Tool # SAD0156-C3
Slitting Saws, Specialty Profiles
tool-details-SAD0156-C3
tool-details-SAD0156-C3
tool-details-SAD0156-C3
TOOL # SAD0156-C3
  • Cutter Diameter: 1.7500" (1-3/4)
  • Thickness: 0.0156" (1/64)
  • Inside Diameter: 0.5000" (1/2)
  • Number of Teeth: 38
  • Coating: C3
see more dimensions
  • Tool #: SAD0156-C3
  • Quantity Available: 13
  • Customer Rating:
Resources
OPTIMIZED FOR
Operations
Parting Parting
Materials
TOOL DIMENSIONS
  • Thickness 0.0156" (1/64)