Tool # 957109-C3
Miniature End Mills - Corner Radius - Stub & Standard, Miniature End Mills
tool-details-957109-C3
tool-details-957109-C3
tool-details-957109-C3
TOOL # 957109-C3
  • Cutter Diameter: 0.1090" (7/64)
  • Corner Radius: 0.0250"
  • Length of Cut: 0.3270"
  • Shank Diameter: 0.1250" (1/8)
  • Overall Length: 1.5000" (1-1/2)
see more dimensions
  • Tool #: 957109-C3
  • Quantity Available: 50
  • Customer Rating:
Resources
OPTIMIZED FOR
Operations
Slotting Slotting
Plunging Plunging
3D Contouring 3D Contouring
Finishing Finishing
Roughing Roughing
Materials
TOOL DIMENSIONS
  • Corner Radius 0.0250"
  • Length of Cut 0.3270"
  • Shank Diameter 0.1250" (1/8)